За кафето

ИСТОРИЯ И ОСНОВНИ ВИДОВЕ КАФЕ

ИСТОРИЯ

Историците са съгласни, че кафето произхожда от Капа, Етиопия. Козарят на име КАЛДИ забелязва, че стадото му става много по-енергично всеки път, когато животните ядат от едни привлекателни червени плодове, приличащи на череши, растящи на храст по пасището. Той внимателно наблюдава поведението на стадото си ден след ден и постепенно се убеждава, че точно тези малки червени плодове придават на обикновено кротките му и спокойни животинки непривични енергия и бдителност.

Преди хиляди години арабски търговци внасят плодовете на този храст през Аденския залив в Йемен. Имено там за първи път е култивирано и изпечено кафе на зърна. Йеменците смилат зърната с помощта на хаванче и чукало, а след това го варят във вода.

Голяма част от кафето от този регион се транспортира през пристанището на Йемен, наречено MOCHA, което с времето става синоним на кафе. Стойността на кафето е толкова голяма за йеменците, че било забранено да се изнасят кафеени растения или зелени зърна. Нарушаването на това правило водело до ампутация на ръцете и дори до смърт.
Постепенно кафето става много високо ценено на Арабския полуостров. В Турция е разработена „турска“ мода на смилане и печене на кафе на зърна. Този метод все още се прилага в страните от Средиземноморието и Източното Средиземноморие, а неговата уникалност се крие в лесното му приготвяне. През този период, много преди 13-ти век, кафенетата се превръщат в неразделна част от живота в Близкия изток. Институцията на тези обекти бързо се разпространява в целия свят от пиещите кафе. Очарованието и привързаността на хората към кафенетата идва от факта, че там с помощта на горещата напитка те прекарват безброй приятни моменти с приятели и непознати в сладки разговори, отпивайки чаша ароматно кафе.
В края на 16 век венецианските търговци започват да внасят кафето в Европа през Константинопол.
През 1616 г. Холандската източноиндийска компания заобикаля османците и внася кафе директно от Мока. Въпреки това, първият истински успех на кафето е по време на поражението на турските въоръжени сили във Виена през 1683 г. Тогава австрийците откриват огромно количество кафе, което е изоставено от врага. Те използваха това „откритие“ и започват собственото си образование за кафето и дори създават първите си кафенета, където се сервират кафе и Kipfel (бисквитки във формата на полумесец, символизиращи победата им над турците).

Въпреки това отглеждането на кафе остава изключително собственост на Йемен. Този монопол носи големи печалби на кралството, но пък се превръща в голямо неудобство за европейските потребители на кафе, чийто брой непрекъснато нараства. Накрая те решават да заобиколят този монопол чрез контрабанда на кафе на зърна от Африка. В резултат на това възникват следните събития:

1. Растеж на кафето в Холандия: През 1616 г. холандците успяват да изнесат контрабандно кафеено растение от Йемен, а през 1658 г. започват да отглеждат кафе в своите колонии, Цейлон и Ява.
2. Разрастване на кафето във Франция: През 1714 г. Луи XIV получава кафеено растение като подарък от холандския народ. През 1720 г. французите започват да отглеждат кафе в Мартиника, в Карибско море. Тези кафеени растения се развиват в кафеени храсти, които растят и в други колонии на Новия свят.
3. Бразилия: Индустрията за кафе в Бразилия стартира благодарение на Франсиско Де Мало Плата, който е арбитър при спор между Франция и Холандия относно кафето. Като компенсация за усилията си той получава торба кафе на зърна и няколко кафеени растения. Така благодарение на този спор Бразилия открива и стартира тази изключително важна за държавата огромна по мащаба си индустрия.

ОСНОВНИ ВИДОВЕ КАФЕ

Въпреки че много видове кафе растат диворастящи, само два са комерсиализирани: Арабика Кафе и Канефора Кафе, известно като Робуста. Видът Арабика е по-фин и с по-подчертан вкус. Обикновено кафето Арабика има балансиран аромат, а вкусът му е комбинация от киселинност и сладост. Известен е също като по-скъп поради по-високите му производствени разходи.

Сортовете кафе Робуста, което представляват около 30% от кафето, произведено в света, растат в блата и тропически гори, на височини между морското равнище и 700 м над него. Този вид кафе е открито в края на 19 век в Конго, а сега се произвежда основно в Западна Африка и Индонезия. Сортовете кафе Робуста съдържат двойно повече кофеин в сравнение с Арабика. Те са по-устойчиви на болести и са признати за притежаващи по-силен вкус и по-плътно тяло.

СРАВНЕНИЕ МЕЖДУ СОРТОВЕ КАФЕ АРАБИКА И РОБУСТА 

Обикновено кафе Робуста струва около половината от цената на сортовете кафе Арабика, както в България, така и на световния пазар. Поради много причини (основно по-скъпите раходи за производство) сортовете кафе Арабика са значително по-скъпи. Цената се формира и пряко зависи от сложността и разходите за отглеждането на всеки отделен сорт, за грижата за него и обработката му, както и от качеството и размера на реколтата през всяка текуща година. През последната година цената на сортовете кафе Робуста значително се увеличи и се доближи рекордно до цената на сортовете кафе Арабика.

Сортовете кафе Арабика се нуждаят от по-специфична грижа – те растат основно само в планината, по-трудно се отглеждат, транспортират се по-сложно, обработват се допълнително, но пък за сметка на това притежават много по-ярки вкусови и ароматни качества. Ако през годината климатичните условия са лоши, кафеените дръвчета Арабика по-лесно могат да се разболеят, а това се отразява на реколтата и съответно цената на кафето се покачва.

Сортовете кафе Робуста обикновено са по-евтини. Те узряват с 2 месеца по-късно от сортовете кафе Арабика, не са толкова непретенциозни и трудни за отглеждане, а и дават значително по-висок добив. Вкусът на кафе Робуста е по-силен, тръпчив, с повече плътност и без толкова богати нюанси като кафетата сорт Арабика.

Изтеглете сравнителна таблица на сортовете от тук: СРАВНЕНИЕ АРАБИКА И РОБУСТА

ЗАБЕЛЕЖКА: Количеството кофеин в кафето е важен фактор, тъй като е ключов компонент, който влияе върху консумацията на кафе от човека. Максималното количество кофеин, което тялото може да приеме, е 400 мг. Тялото усвоява 40 мг. кафе на час. Така при нормален 15-часов работен ден човек е в състояние да изпие 11 – 12 чаши кафе арабика или 5 до 6 чаши робуста. За сравнение в 150 мл. чаша чай или в 330 мл. кутия Coca-Cola има 40 мг. кофеин.

Влиянието на кофеина в кафето може да се види, когато се сравнява консумацията на кафе в страни като Скандинавия, където хората пият основно арабика, а годишната консумация достига около 13 кг на човек. В страни като Португалия, където хората пият предимно Робуста, годишната консумация достига едва 1,5 кг на човек.

Следващата таблица показва годишната консумация на кафе на човек в света:

СРЕДНО ГОДИШНО ПОТРЕБЛЕНИЕ В КГ. НА ЧОВЕК ЗА НЯКОИ ДЪРЖАВИ:

  1. Финландия 12.0
  2. Норвегия 9,9
  3. Исландия 9,0
  4. Дания 8,7
  5. Холандия 8,4
  6. Швеция 8,2
  7. Швейцария 7,9
  8. Белгия 6,8
  9. Люксембург 6,5
  10. Канада 6,5
  11. Босна 6,2
  12. Австрия 6,1
  13. Италия 5,9
  14. Бразилия 5,8
  15. Словения 5,8
  16. Германия 5,5
  17. Гърция 5,4
  18. Франция 5,4
  19. Хърватия 5,1
  20. Кипър 4,9
  21. Ливан 4,8
  22. България 4,7

ДУМАТА „КАФЕ“ ПРОИЗХОДЖДА ОТ АРАБСКАТА ДУМА „KAHWA“, ОЗНАЧАВАЩА „РАСТИТЕЛНА НАПИТКА“.